Tereza Kouřilová
Lokální průvodkyně v oblasti Bled a Bohinj, Slovinsko
Náhorní plošina Pokljuka
Krasová náhorní plošina Pokljuka leží na východní straně Julských Alp mezi údolími Mostnice, Voje, údolím řeky Sava Bohinjka, Radovna a Krma a spadá pod ochranu Triglavského národního parku. Dosahuje nadmořské výšky mezi 1200 a 1500 m. S výjimkou planin a rašelinišť je Pokljuka pokrytá lesem, který patří mezi největší a hospodářsky velmi využívaný les ve Slovinsku. Střídání lesů a pastvin, schůdné lesní cesty, soutěsky a rozmanitý kopcovitý terén představují ideální podmínky pro sport a aktivní odpočinek. Na Pokljuce můžeme běžkovat, skialpovat, chodit na sněžnicích, vyrazit na túry či lehčí výlety i houbařit.
Rašeliniště
Rašeliniště na Pokljuce se řadí do kategorie horských vrchovišt. Jmenují se Veliko Blejsko barje, Šijec a barje při Goreljku.
Pastviny (planiny)
Většina pastvin je stále aktivních, volného pohybu si užívají zejména krávy a koně. Na některých pastvinách se nám dostane chutné svačiny v podobě domácích mléčných produktů jako je sýr, čerstvý tvaroh (skuta) nebo zákys (kislo mleko). Pokljuku můžeme projít a zároveň tak vidět množství planin po okružní cestě Šport hotel - Jelje - Konjska dolina - Zajamniki - Praprotnica - Rudno polje - Šport hotel. Planina Zajamniki (1257 m) ležící v jižní části náhorní plošiny nad Bohinjským údolím je typická rozmístěným pastoušek do dlouhé ulice. Nejvýše ležící pastvina je Klek (1556 m) pod vrcholem Debela Peč. Planiny Rudno polje (1340 m) a Goreljek (1250 m) patří mezi nejnavštěvovanější. Z pastviny Rudno polje vede nejkratší (6 hod) a nejpohodlnější přístup k Triglavu (2864 m n. m.).
Soutěska Pokljuška soteska a další
Soutěsku Pokljuška soteska tvoří vysoká úzká koryta, skály a přírodní mosty, které zformoval ledovec a již vyschlý potok Ribščica. Zhruba kilometr dlouhá značená trasa vede lesem, takže za horkých letních dnů nabízí příjemný chládek. Její největší dvorana se jmenuje Pokljuška luknja.
Z bohinjské strany se do okraje Pokljuky zařezává soutěska říčky Ribnica, která je ovšem na rozdíl od další soutěsky Korita Mostnice z větší části nedostupná. Korita Mostnice vedou údolím Voje a vyznačují se mostem Hudičev most (Čertův most).
Blejska koča na Lipanci je nejoblíbenějším cílem na Pokljuce
Velmi oblíbená chata Blejska koča na Lipanci (1630 m n. m.) má jako jediná horská chata otevřeno po celý rok. Už řadu let tu vládnou a tradiční chutné pokrmy připravují hospodář Jože se svou ženou Milenou. Chata stojí na planině Lipanca, na okraji náhorní plošiny pod jejím ústředním hřeben táhnoucím se od jihozápadu kolem údolí Krma. Z důvodu snadného přístupu odtud hodně lidí vyráží na vrcholy v okolí např. Debela peč (2014 m n. m.), Lipanski vrh (1968 m n. m.) a Viševnik (2050 m n. m.). Dalším vhodným výchozím bodem pro vysokohorské túry je chata na planině Uskovnica (1154 m n. m.).
Nezapomenutelné výhledy
Výjimečný výhled na Bled, Karavanky a Grintovec se naskytne z vrchu Galetovec (1259 m n. m.). Nádherný rozhled na Bohinjské údolí budeme mít z vyhlídky Vodnikov razglednik pri Koprivniku (1017 m n. m.), z vrchu Javorov vrch (1482 m n. m.) neobyčejný pohled na Julské Alpy a z kopce Studor (1002 m n. m.) na samém okraji Pokljuky na Bohinjské jezero s věncem Julských Alp.
Rašeliniště
Pokljuška luknja
Biatlonové středisko je přístupné také pro rekreační běžkaře.
Domácí sýr na planině Zajamniki
Pastýřský domek na planině Zajamniki
Slůně, soutěska Korita Mostnice
Soutěska Korita Mostnice
Z vrcholu Studor
Blejska koča na Lipanci