Tereza Kouřilová
Lokální průvodkyně v oblasti Bled a Bohinj, Slovinsko
ŠKRLATICA V JULSKÝCH ALPÁCH
Před výpravou na vrchol Škrlatica (2740 m n. m.) je potřeba uvědomit si, že se pravděpodobně jedná o fyzicky nejnáročnější túru v Julských Alpách. Dobrá kondice hraje zásadní význam. Výstup a sestup trvá od 10 do 12 hodin, takže se na cestu vydáme v odpovídajícím ročním období a délce dne. Trasa je v několika místech poměrně exponovaná, avšak pouze některé z těchto úseků jsou zabezpečeny ocelovým lanem. Ferrata set v podstatě nepotřebujeme. Cestou narazíme pouze na skromně vybavený Bivak IV (nejedná se o chatu), kde v létě nachází útočiště dost lidí.
Kudy z Bledu
Autem potřebujeme dojet na parkoviště u chaty Aljažev dom (1015 m n. m.) v údolí Vrata (Mojstrana). Z Bledu vyjedeme ve směru Ljubljana, ale na kruhovém objezdu za vsí Lesce se dáme směrem na město Jesenice resp. Kranjska Gora.
.
Vyrážíme
Začneme u chaty Aljažev dom (1015 m n. m.) a vydáme se podle ukazatele Škrlatica 6 h. Strmě stoupáme bukovým lesem až na jeho hranici, kde přejdeme několik pastvin. Pomalu přijdeme ke stěně a přes suť na první rozcestí. Na rozcestích se vždy držíme vpravo, vlevo cesta odbočuje nejprve k vrcholu Stenar, později na Križ a na Bivak IV. Od Bivaku stoupáme příčně vpravo do stěny Škrlatice. U pamětní desky k připomenutí umrtí českého horolezce Zdeňka Záboje zahneme mírně vlevo k nástupu do stěny, kam dojdeme po strmém svahu se sutí. Dosud jsme si při chůzi pomáhali s hůlkami, nyní je raději vyměníme za helmu. Sesuv kamení může vyvolat pohyb kozorožců a jiných divokých zvířat, protože sem vzhledem
k náročnosti výstupu davy lidí neproudí.
Dále půjdeme po západní straně, kde je cesta zabezpečená se skobami a ocelovým lanem, avšak občas se skoby protáčí. V zápětí náš pohled spočine na téměř kolmé stěně, čeká nás nejtěžší úsek túry. Následuje krátké lehčí lezení po zabezpečené cestě. Na konci tohoto těžkého úseku uvidíme okno ve Škrlatici. Dostaneme se na hřeben, odkud máme k vrcholu asi 20 min ne zvlášť náročné chůze s výhledem. Jakmile uvidíme kříž, jsme už skoro nahoře.
Dolů opatrně
Návrat dolů stejnou cestou je obtížnější než výstup, proto velmi opatrně! Na některých místech po opuštění západní stěny si sestup můžeme ulehčit zvláštním během v suti, kdy zasekáváme paty do kamení a hbitě střídáme nohy. Umíte?
Nouzové přespání
Bivak IV funguje jako útočiště v nouzi pro max. 10 osob. K přespání potřebujeme veškeré vybavení, protože zde nejsou přikrývky, matrace ani kamna. K dispozici máte cisternu
s dešťovou vodou, sekyru a palici. V létě je bivak velmi obsazen, proto i přes zákaz stanování ve volné přírodě bivakovací pytel nebo stan přijde vhod. Při odchodu dobře zavřete dveře, jinak dovnitř přijdou na návštěvu ovce.
Co znamená název Škrlatica?
Při západu slunce se severozápadní stěna Škrlatice obarví purpurovou barvou (slov. škrlatna barva).